logo 150

Відокремлений структурний підрозділ «Новокаховський фаховий коледж Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного»

«Кам’яні вишиванки» як символ єдності та незламності новокаховчан

«Кам’яні вишиванки» як символ єдності та незламності новокаховчан

Нам пощастило народитись та жити в місті Нова Каховка, яке має цінне архітектурне середовище та занесено в Список історичних населених місць України.

У 1950-х роках, коли будувалась Каховська ГЕС і місто Нова Каховка, художник-монументаліст Григорій Довженко приїхав на береги Дніпра працювати над оздобленням фасадів будинків. Під його орудою майстри створили понад дві тисячі квадратних метрів кам'яних панно. «Кам'яні вишиванки» Довженка стали чи не головною архітектурною принадою Нової Каховки.

Вишиванки із каменя у багатьох ототожнюються з українськими вишиванками, унікальним мистецьким явищем. І не даремно. Вишиванка — це символ краси та національної ідентичності українського народу. У ній генетичний код нашого минулого, теперішнього та майбутнього. 

Вишиванка для багатьох — це Україна, це Херсонщина, це місто Нова Каховка, це річка Дніпро, це рідний дім… Сам термін, «Кам'яні вишиванки», з'явився у 2015-ому році. Варіантів було кілька, проте мешканці Нової Каховки обрали саме цей — він виявився зрозумілим і архітекторам, і туристам, припав до душі й місцевим жителям, адже за стилем панно з геометричними орнаментами нагадує традиційну українську вишивку. 

Від 24-го лютого 2022 року Нова Каховка перебуває під російською окупацією. Проте це не тільки не стало на заваді представникам ГО «Новокаховське товариство охорони культурної спадщини» продовжувати популяризувати ексклюзивну спадщину міста, а навпаки — змусило робити це значно активніше. Для цього було реалізовано масштабний проєкт «Окупована спадщина: кам’яні вишиванки Півдня України», який було представлено в багатьох містах України та закордоном. Уже понад 10 років архітектори Тетяна і Єлизавета Євсеєви займаються збереженням, відновленням та популяризацією унікальних об'єктів. 

vishivanka 03

Ще до початку повномасштабної війни викладачі циклової комісії фундаментальних та загальнотехнічних дисциплін разом зі студентами долучилися до ознайомлення та відновлення «Кам’яних вишиванок» у місті. 

Валентина Дунда та Галина Гудкова провели чудову виховну годину «Два Довженка», якій передувала велика дослідницька робота. Валентина дуже багато часу приділяла реставраційній роботі на об’єктах культурної спадщини. Зараз Валентина Дунда тимчасово мешкає в Чернівцях, де продовжує брати активну участь в популяризації «Кам’яних вишиванок». Коли в Чернівцях проходив майстер-клас під керівництвом Тетяни та Єлизавети Євсеєвих до нього доєдналася Валентина. 

Викладачі Наталія Шаруділова та Вікторія Політицька до початку війни також популяризували ці витвори мистецтва, займалися краєзнавчою роботою. Зараз вони тимчасово мешкають у Києві. 

vishivanka 05

14 травня 2023 р. у межах історичного фестивалю LEGIO Historica в столиці відбувся майстер-клас зі створення елементів «Кам'яних вишиванок» за авторською методикою художника Григорія Довженка, який проводили Тетяна та Єлизавета Євсеєви. Захід відвідали та взяли активну участь викладачі Наталія Шаруділова та Вікторія Політицька. Єлизавета розповіла присутнім про історію міста та виникнення вишиванок, презентувала багато світлин з історії міста та саме «Кам'яних вишиванок». Тетяна розповіла про технологію створення цих витворів мистецтва, що є винаходом саме Григорія Довженка. 

На даному заході була присутня онучка майстра. Далі всі охочі змогли або вирізьбити орнамент, або розфарбувати вже готову заготовку. Все це супроводжувалося спогадами про мирне життя та обговоренням планів на майбутнє. Можна було придбати частинки орнаменту, шеврони для згадки про місто. 

vishivanka 01

Отриманні навички та знання можна використовувати для подальшої організації виховної роботи зі студентами. Особливо актуальним цей напрямок роботи може стати після деокупації рідного міста, тому що саме від нас залежить його культурне відновлення та відродження. 

Валентина Дунда, Вікторія Політицька, Наталія Шаруділова

  Заходь з мобільного

qr site nkatk

Авторські права

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без письмового дозволу ВСП «Новокаховський фаховий коледж Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного» заборонено.

Контакти

Адреса: 74900, Україна, Херсонська обл., м. Нова Каховка, вул. Горького, 1.

Телефон: +38 (05549) 9-07-10
e-mail: office@nkatk.com

Офіційний сайт: https://nkatk.com/

Контакти переміщення

Коледж тимчасово переміщений за адресою:

25031, Україна, м. Кропивницький,
пр. Університетський, 7/2.

Телефони: +38 (099) 099-55-56
                   +38 (067) 439-50-10